Górnik Zabrze handball

Ostatni mecz Patrika. Tomasz Strząbała od lipca w Zabrzu!

15.05.2023

Już w piątek nasi zawodnicy rozegrają ostatni ligowy mecz w tym, jakże udanym dla Górnika sezonie. Dziś oficjalnie informujemy, że w Lubinie po raz ostatni na trenerskiej ławce zasiądzie Patrik Liljestrand, który przeszedł do historii klubu sięgając z zespołem po raz drugi na przestrzeni dziewięciu lat po brązowy medal. Oficjalnie od 1 lipca trenerem Górnika Zabrze będzie Tomasz Strząbała. Ten bardzo doświadczony i ceniony trener związał się z naszym klubem trzyletnim kontraktem.

- Przede wszystkim chciałbym podziękować Patrikowi za wykonaną pracę. Przejął zespół w trudnym momencie już po pierwszej kolejce, kiedy odpadliśmy z europejskich pucharów i zanotowaliśmy porażkę w Płocku. Potem było tylko lepiej, z bardzo udanym finałem, jakim było wywalczenie medalu. Za mojej kadencji w klubie żaden trener nie może poszczycić się takim wynikiem jak Patrik, co bardzo cenię i szanuję. Umawialiśmy się już wówczas na rok współpracy, który obecnie dobiega końca, dlatego wcześniej zastanawiałem się, jaki wybór będzie dla nas najlepszy. Nie będę ukrywał, że na liście potencjalnych następców Patrika od początku był zdecydowany faworyt. Tomasz Strząbała. Dziś mogę już oficjalnie powiedzieć „Tomku, witaj na pokładzie”. Klub rozwija się z sezonu na sezon. Jestem przekonany, że razem wykonany kolejny jakościowy krok do przodu – mówi prezes i właściciel Górnika, Bogdan Kmiecik.

Tomasz Strząbała to jedna z najważniejszych postaci rodzimej piłki ręcznej ostatnich kilkunastu lat, choć – jak mało który trener – ma pracę trenerską wypisaną „w genach”. Edward Strząbała – ojciec Tomasza – w tej roli sięgał po tytuły mistrza Polski ze Śląskiem Wrocław i Iskrę Kielce, współpracował też z reprezentacją Polski.

Urodzony 19 stycznia 1966 w Kielcach Tomasz Strząbała poszedł w ślady ojca. Przez dekadę pracował w Kielcach jako asystent, najpierw Bogdana Wenty, a potem przez kilka lat Tałanta Dujszebajewa. Pomagając tym dwóch trenerom regularnie świętował sukcesy w lidze i wygrał Ligę Mistrzów. W 2018 roku Tomasz Strząbała zaczął pracować na własny rachunek. Przejął MMTS Kwidzyn, doprowadzając drużynę do czwartego miejsca w lidze. Następnie związał się z Energą MKS Kalisz. W tym czasie najważniejszy mecz swojego życia wygrał nie na parkiecie z rywalem, ale z poważną chorobą, która na pewien czas kazała mu zrezygnować w trenerskiej pracy. Rok temu wrócił, zastępując w Tarnowie… Patrika Liljestranda, który przyjął rolę asystenta Marcina Lijewskiego w Zabrzu. Teraz po raz drugi w ciągu dwunastu miesięcy Tomasz Strząbała zastąpi Szweda na stanowisku pierwszego trenera. Tym razem w Górniku Zabrze.

- Tomasz to trener z charyzmą. Cieszy się wielkim autorytetem wśród zawodników, szanuje ciężką pracę i jest sprawiedliwy wobec podopiecznych. Od roku systematycznie przebudowujemy drużynę. Każdy, kto śledzi nasze ruchy transferowe widzi, jak bardzo zmienia się skład. Już ogłosiliśmy kilka bardzo ważnych transferów na nowy sezon, a to nie koniec. Uznałem, że budowana drużyna będzie potrzebowała także nowego impulsu i spojrzenia z trenerskiej ławki. Wiążemy się z Tomaszem Strząbałą na trzy lata, co też pokazuje, że jest to projekt obliczony na kilka sezonów – dodaje Bogdan Kmiecik.

Tym samym w piątek – oby zwycięskim meczem w Lubinie - podziękujemy i pożegnamy za pracę Patrikowi Liljestrandowi. Ostatnim akordem pracy Szweda w Górniku będzie zawieszenie na jego szyi brązowego medalu Superligi. Nowego trenera oficjalnie powitamy w Zabrzu 1 lipca.

Sklep

Wybrane gadżety z naszego sklepu

Karty zawodników

Karty zawodników

Cena: 50,00
Klaskacze

Klaskacze

Cena: 8,00
Szalik kibica

Szalik kibica

Cena: 45,00
Pełna oferta

Kontakt

Górnik Zabrze - herb
Górnik Zabrze Piłka Ręczna Spółka Akcyjna

 41-800 Zabrze, ul. Wolności 406
 +48 664 099 466
 sekretariat@handballzabrze.pl
 Sekretariat czynny pn-pt 8.00 – 16.00

 Polityka prywatności
 Dla mediów
 Regulamin masowej imprezy sportowej
 Protokół sanitarno-epidemilogiczny Superliga

Dariusz Czernik
Dariusz Czernik
Dyrektor Klubu

 +48 664 099 466
 czernik@handballzabrze.pl

 

Paweł Franzke
Paweł Franzke
Rzecznik Prasowy

 +48 601 878 708
 franzke@handballzabrze.pl

 

Natalia Skrzydlewska
Natalia Skrzydlewska
Specjalista ds. marketingu

 +48 664 099 466
 marketing@handballzabrze.pl