Górnik Zabrze handball

Polacy pokonują Iran

05.01.2023

Reprezentacja Polski pokonała w katowickim Spodku drużynę Iranu 32:27 w pierwszym meczu Turnieju Noworocznego piłkarzy ręcznych. Impreza, w której udział biorą także reprezentacje Maroka i Belgii to ostatni sprawdzian przed rozpoczynającymi się w przyszłym tygodniu w Polsce i Szwecji mistrzostwami świata.

Trener Patryk Rombel, jak sam podkreśla, jest coraz bliżej wyboru składu biało-czerwonych na mistrzostwa, ale ostateczny skład prawdopodobnie poda dopiero w piątek wieczorem. Część zawodników wciąż jeszcze rywalizuje o miejsce w składzie, a katowicki turniej jest dla nich ostatnią okazją, by przekonać selekcjonera.

Drużyny, które grają z Polakami w turnieju w Katowicach, raczej nie będą potentatami na mundialu, ale prezentują nienajgorszy poziom, o czym biało-czerwoni mogli się przekonać już w środę. Gracze trenera Rombla od pierwszych minut prowadzili, w 17. minucie nawet 11:7, ale rywale, prowadzeni przez trenera Veselina Vujovicia, mistrza olimpijskiego z Los Angeles, zaczęli korzystać z błędów Polaków i nie tylko odrobili straty, ale nawet wyszli na prowadzenie do przerwy wygrywali jednym golem. Warto podkreślić, że aż pięć goli Irańczycy zdobyli rzutami do pustej bramki, gdy przejmowali piłkę z rąk Polaków grających w momentach osłabienia bez bramkarza.

Brak skuteczności – to cechowało polskich graczy w pierwszej połowie, którzy mieli optyczną przewagę, ale nie umieli tego przełożyć na wynik. W tej sytuacji wydarzeniem pierwszej części był trzeci gol w tym meczu Arkadiusza Moryty, bo była to bramka numer czterysta w reprezentacji Polski skrzydłowego Industrii Kielce. Moryto świetnie pamięta poprzedni mecz z Irańczykami, bo w ubiegłym roku na turnieju w Hiszpanii rzucił im dziesięć gol, a polska ekipa wygrała 35:29. Środowy też zapamięta, bo jego bramkowy dorobek również był dwucyfrowy.

Ten problem ze skutecznością trwał jeszcze na początku drugiej połowy, bo biało-czerwoni, mimo kilku dobrych okazji, gola zdobyli dopiero pięć minut po przerwie, w dodatku z rzutu karnego. Gdy jednak w 41. minucie po rzucie do pustej bramki przez całe boisko bramkarza Adama Morawskiego było 22:19, wydawało się, że wreszcie Polacy złamali rywali. Niestety, już dwie minuty później było tylko 22:21, a biało-czerwoni znów musieli drżeć o prowadzenie.

Nerwy skończyły się na dziewięć minut przed końcem meczu, gdy polski zespół wreszcie skutecznie zatrzymywał Irańczyków w obronie, a bramkarza rywali raz po raz pokonywał Moryto. W 53. minucie po golu Ariela Pietrasika polski zespół wygrywał już 29:25 i końcówkę mógł zagrać zdecydowanie spokojniej. Zrezygnowani Irańczycy w ostatnich minutach zresztą nie podejmowali już walki.

Kolejne emocje związane z występem Polaków w Turnieju Noworocznym zaplanowane są na czwartek i piątek, gdy zespół Rombla zagra kolejno z Marokiem (godz. 17) i Belgią (19.30).

Turniej Noworoczny to nie tylko ostatni sprawdzian dla polskich piłkarzy ręcznych przed mistrzostwami świata, ale także dla katowickiego Spodka, w którym odbędzie się dwadzieścia jeden meczów mundialu. Trzy z nich rozegrają w meczach grupy B rundy wstępnej Polacy – 11 stycznia z Francją, trzy dni później ze Słowenią i 16 stycznia z Arabią Saudyjską. Oprócz grupy B, w rundzie wstępnej mistrzostw świata w Spodku zagrają także zespoły z grupy E – Niemcy, Katar, Serbia i Algieria. Tu odbędą się też mecze rundy głównej, w których trzy najlepsze zespoły grupy E zagrają z trzema najlepszymi drużynami grupy F (Norwegia, Macedonia Północna, Argentyna i Holandia).

Mistrzostwa Świata 2023 potrwają od 11 do 29 stycznia przyszłego roku, a gospodarzami będą Katowice, Województwo Śląskie, Kraków, Małopolska, Płock, Mazowsze i Gdańsk (w Polsce) oraz Goteborg, Malmo, Sztokholm, Kristianstad i Jonkoping (w Szwecji). Narodowymi Dostawcami turnieju w naszym kraju są Grupa Wirtualna Polska, Suzuki, Deloitte, Grupa LUX MED oraz Eventim, który prowadzi dystrybucję biletów na to wydarzenie. Więcej informacji na www.handball23.com.

Polska – Iran 32:27/16:17/

Polska – Skrzyniarz, Morawski 1- Moryto 10, Daszek 3, Sićko 4, Jędraszczyk 2, Krajewski 1, Gębala M. 1, Olejniczak 3, Pietrasik 1, Czuwara 3, Komarzewski, Walczak, Bis, Działakiewicz, Gębala T. 1, Chrapkowski 1.

Sklep

Wybrane gadżety z naszego sklepu

Klaskacze

Klaskacze

Cena: 8,00
Szalik kibica

Szalik kibica

Cena: 45,00
Replika koszulki meczowej

Replika koszulki meczowej

Cena: 119,00
Pełna oferta

Kontakt

Górnik Zabrze - herb
Górnik Zabrze Piłka Ręczna Spółka Akcyjna

 41-800 Zabrze, ul. Wolności 406
 +48 664 099 466
 sekretariat@handballzabrze.pl
 Sekretariat czynny pn-pt 8.00 – 16.00

 Polityka prywatności
 Dla mediów
 Regulamin masowej imprezy sportowej
 Protokół sanitarno-epidemilogiczny Superliga

Dariusz Czernik
Dariusz Czernik
Dyrektor Klubu

 +48 664 099 466
 czernik@handballzabrze.pl

 

Dominik Zawadzki
Rzecznik Prasowy
Specjalista ds. social media

 +48 512 543 124
 zawadzki@handballzabrze.pl

 

Natalia Skrzydlewska
Natalia Skrzydlewska
Specjalista ds. marketingu

 +48 664 099 466
 marketing@handballzabrze.pl